preloader

Szkło laminowane

Szkło laminowane Szczecin

Szkło laminowane oznacza się skrótem VSG jest to tak zwane szkło bezpieczne ( nie mylić ze szkłem hartowanym). Najczęściej stosowane jest w budownictwie do zabezpieczania czegoś. Np. Balustrady, przegrody balkonowe, schody, stropy itp. Szkło tego typu może być zarówno szkłem płaskim jak i giętym. Możemy drukować na nim grafikę, malować załą jego powierzchnię lub laminować pomiędzy warstwami szkła kolorowe folie. 

 

Budowa szkła VSG

Szkło laminowane może być zbudowane z dwóch lub więcej warstw szkła. Między szybami znajduje się jedna bądź więcej wartw folii PVB. Grubość takiej folii to 0,38 mm więc w zależności od ilości zastosowanych folii i grubości szkła otrzymujemy różnej grubości laminat. Jest to istotne przy dobieraniu mocowań klamrowych, które dostosowane są do różnej budowy szyby. Wyprzedzając pytanie, ilość folii wpływa na rodzaj zastosowanych gumek w uchwycie. W zależności od w.w. parametrów uzyskujemy szkło o różnych właściwościach dostosowane do danych potrzeb. Norma odnosząca się do tego szkła to: PN-EN 12543

 

Szkło laminowane - zalety.

Szkło laminowane sklasyfikowane jest jako szkło bezpieczne. Jest ono stosowane nie tylko w budownictwie ale i motoryzacji. Szyby czołowe w samochodach wykonane są właśnie z takiego szła. Jest to podyktowane tym, że w przypadku uszkodzenia - szyba pozostaje na swoim miejscu. Dodatkowo po mimo zbicia takiej szyby dalej bez problemu mamy widoczność. Jest to bardzo istotne w przypadku jazdy samochodem i uszkodzenia czołowej szyby. Gdyby była ona dodatkowo hartowana - zrobiła by się nieprzezierna a kierowca miał by wtedy zerową widoczność.

W przypadku balustrad szklanych - zastosowanie szkła laminowanego chroni nas przed upadkiem. Po mimo zbicia takiej tafli - szkło pozostaje na swoim miejscu, trzymając się folii PVB i chroniąc użytkownika przed upadkiem. Zmniejsza to również ryzyko zranienia osoby znajdującej się w pobliżu ponieważ szkło pozostaje w zwartej strukturze.

 

Wandalizm a szkło laminowane

 

Szkło VSG - jest idealnym rozwiązaniem aby zabezpieczyć mienie. Szyby w oknach po mimo iż są przeźroczyste, mogą całkiem realnie chronić przed dostępem do pomieszczenia. Nawet w przypadku zbicia takiej szyby dalej pozostaje ona na miejscu. Folia PVB jest na tyle mocna iż trzyma uszkodzone kawałki szkła w ryzach. 

 

Szkło laminowane nie tylko chroni. Ma całkiem dobre właściwości jeżeli chodzi o akustykę. Zwiększa izolacyjność dźwiękową przegrody szklanej - dlatego w miejscach gdzie nam na tym zależy można z powodzeniem stosować szkło laminowane. W takim przypadku stosuje się specjalną folię dźwiękochłonną.