preloader

Szkło hartowane

Szkło hartowane

Pierwsze ślady szkła odnotowano w połowie 4 tysiąclecia P.N.E. w Mezopotamii. Natomiast historycy uważają, że po raz pierwszy przypadkowo udało się je wytopić fenickim kupcom. Rozpalając ognisko przy plaży dostał się do niego piasek. Pod wpływem wysokiej temperatury stopił się tworząc i utworzył szklane formy. Nie przypominały one niczego specjalnego ale było to pierwsze szkło. 

Szyby w starych oknach mają różnego rodzaju zanieczyszczenia, zniekształcenia - możemy jeszcze zauważyć tego typu niedoskonałe produkty na starych obiektach. Dziś szyby w oknach są praktycznie nieskazitelne, tafle są proste, bez wtrąceń czy wad. Technologia poszła niesamowicie do przodu. 

Pierwotnie wytapiano szkło kolorowe - ze względu na brak umiejętności usunięcia zanieczyszczeń w składnikach do produkcji szkła. Imperium rzymskie jako pierwsze opracowało technologię produkcji szkła przeźroczystego. Egipt stosował szkło jako powłoka do naczyń ceramicznych. Współczesne szyby zaczęto produkować ok 100 roku naszej ery. Było to jednak rozwiązanie tak trudne, drogie, że mogli sobie pozwolić na to nieliczni. tafle były niewielkie a odpady wykorzystywane w całości. 

Produkcja wydmuchiwania - tak szyby również wydmuchiwano!. Aby wydmuchać taflę dmuchano duże naczynie a następnie je spłaszczano.

W XIV wieku wykwalifikowany, doświadczony rzemieślnik w ciągu jednego dnia był w stanie wyprodukować 12 szyb. Musiał to być naprawdę niezły zawodnik z doświadczeniem. Wyobraźmy sobie dzisiejsze zapotrzebowanie i ilu ludzi musiało by mieć takie umiejętności. Musiał to być towar luksusowy który głównie trafiał do obiektów sakralnych. Dzięki takim umiejętnościom obiekty zaczęły być doświetlane naturalnym światłem. Okna stawały się coraz większe i chroniły przed warunkami atmosferycznymi. 

XIX to realne zmiany w produkcji szkła.

Produkcja staje się masowa, co powoduje znaczne obniżenie kosztów wytworzenia.