preloader

Szklane Balustrady

Balustrady szklane Szczecin

65249549_363819580942203_8414265541920817152_n

Balustrady szklane Szczecin

 

Balustrady szklane samonośne Szczecin wykonuje się ze szkła bezpiecznego. Szkło bezpieczne w tym przypadku oznacza szkło zarówno hartowane jak i laminowane. Nie wolno stosować szkła tylko hartowanego lub tylko laminowanego. Hartowanie szkła powoduje wzmocnienie szkła 5-7 krotnie. Szkło hartowane tłucze się na drobne, nieostre kawałki. Wpływa to na bezpieczeństwo użytkownika. Laminowanie szkła polega na umieszczeniu folii pomiędzy szybami. W przypadku zbicia folia utrzymuje szkło na miejscu. 

Balustrady samonośne Szczecin nie posiadają słupków. Elementem konstrukcyjnym balustrady jest szkło. Dlatego też należy zastosować odpowiednie grubości szkła. W domu prywatnym stosujemy szkło 88.4 2x ESG, czyli 2 szyby 8mm hartowane laminowane 4 foliami PVB. W obiektach użyteczności publicznej stosuje się szkło 1010.4 2x ESG lub grubsze w zależności od obciążenia i obliczeń. 

 

Balustrady szklane spełniają nie tylko funkcję zabezpieczającą przed upadkiem. Mogą być świetnym dopełnieniem wnętrza. Nie muszą już zasłaniać widoku, mogą wpuszczać lub ograniczać światło. Mogą być wykonane ze szkła float, odbarwionego, barwionego w masie, z folią kolorową lub grafiką. Mogą być zakończone poręczą czy to metalową czy drewnianą lub wykonaną z kompozytu. Poręcz może być zamontowana na jej krawędzi 

 

 

64946726_1126317297569733_7891306991065235456_n

Montaż balustrad szklanych może odbywać się na różne sposoby. 

Mogą być one mocowane za pomocą profilu balustradowego o wysokości 121 mm mocowanego w różnych konfiguracjach:

  • Montaż od góry

- montaż od góry profil U

- montaż od góry profil F

  • Montaż od boku

- montaż od boku profil U

- montaż od boku profil Y

Montaż może być również wykonany za pomocą mocowań punktowych. Rotule mogą być różnej średnicy, od ok 10mm do nawet 70mm. W domach jednorodzinnych zwykle stosowane są rotule o średnicy 50mm, natomiast przy większych gabarytach szyb i obiektach użyteczności publicznej zwykle kończy się na rotulach o średnicy 70mm. Pomiędzy szybą a elewacją znajduje się dystans. Tu również mamy szerokie pole do popisu. Dystans może wynosić 10mm lub więcej. Zwykle stosuje się dystans ok 40 mm co powoduje, że w przypadku potrzeby umycia szyby jest to dość łatwe do wykonania. Czasem jednak istnieje potrzeba użycia nietypowego dystansu. Zdarza się tak, że parapet wystaje na znacznie większą odległość. W takim przypadku trzeba wykonać dystans na zamówienie. Zdarzały się nam już dystanse nawet 10 cm, wykonane na specjalne zamówienie. 

Okucia mogą być wykonane ze stali nierdzewnej - szczotkowanej lub w połysku. Niekiedy jednak klient chce mieć okucia polakierowane w kolorze. Jesteśmy w stanie wykonać okucia zarówno ze stali nierdzewnej jak i stali czarnej polakierowane w dowolnym kolorze RAL. 

Kształt okuć też może ulec zmianie. Nie tylko okrągłe rotule stosowane są w przypadku balustrad szklanych. Coraz częściej klienci decydują się na rotule kwadratowe.  Każdy chciałby mieć unikalny wygląd swojej balustrady szklanej co pokazuje tylko, że różnorodność wykonanych zleceń jest naprawdę olbrzymia. 

Balustrady ze szkła Szczecin - to rozwiązanie do nowoczesnych wnętrz, które z powodzeniem można zastosować zarówno w domkach jednorodzinnych jak i centrach handlowych. 

 

Balustrady samonośne

 

Wymienione wyżej propozycje montażu balustrad nie są jedynymi możliwościami. Producenci okuć do szkła wymyślają coraz to nowe technologie, aby wpasować się w wymagania inwestorów i spełnić wizje architektów. Szkło bowiem, mimo że przez swoją barwę wydaje się być lekkie, jest bardzo mocnym i ciężkim materiałem który wymaga odpowiedniego sposobu montażu.

Balustrady szklane Szczecin możemy montować za pomocą różnego rodzaju adapterów:

  • adaptery mocowane od góry stropu - jest to pionowy uchwyt montowany do podłogi, w który od góry wsuwa się taflę szkła. Mają one różne kształty, od prostokątnych, po zaokrąglone oraz trójkątne
  • adaptery mocowane od boku stropu - są stosowane zamiennie do rotul, w przypadku gdy strop jest cienki i nie ma możliwości umieszczenia dwóch na nich dwóch rzędów rotul. Adaptery te mają kształt zbliżony do słuchawki telefonu. Po środku mocowanie jest przytwierdzane do stropu w jednym punkcie. Dwa wychodzące ramiona pozwalają na wykonanie dwóch miejsc mocowania szkła do adaptera.

Bez względu na wybrany sposób montażu balustrady całoszklane Szczecin charakteryzują się przede wszystkim lekkością oraz nowoczesnym wyglądem.

Balustrady szklane - jak dbać?

 

Naprawdę niewiele trzeba aby balustrady szklane cieszyły oczy przez wiele lat. Ich czyszczenie jest nieskomplikowane a wykonywane na bieżąco pozwoli zachować ich nieskazitelny, nowoczesny wygląd.

Samą taflę szkła czyścimy przy pomocy miękkich gąbek, szmatek bawełnianych lub ręcznika papierowego - wszelkich akcesoriów które nie podrapią powierzchni szkła. Można używać również myjek ciśnieniowych oraz ściągaczek do wody. Nie można używać szorstkich zmywaków, żyletek, wełny stalowej itp. Do mycia używamy ogólnodostępnych preparatów do czyszczenia szkła, bez cząstek ściernych.  Nie można używać takich środków jak kwasy, środki czyszczące z fluorkami, kwasy, ponieważ mogą one na stałe zniszczyć powierzchnię szkła. W przypadku mocnych zabrudzeń można użyć odpowiedniego rozpuszczalnika ale następnie całą powierzchnię trzeba przemyć czystą wodą.

Elementy konstrukcyjne balustrad szklanych czyli profile, rotule a także poręcze, najczęściej wykonane są ze stali nierdzewnej. Stal nierdzewną można czyścić za pomocą miękkiej szczotki lub nieściernej gąbki. Najczęściej do przemycia wystarczy sama woda, można jednak dodatkowo stosować obojętne środki czyszczące. Nie można używać silnych roztworów kwasów i zasad.

Wszystkie prace należy oczywiście wykonywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Balustrady wewnętrzne szklane można bez problemu umyć samemu, natomiast w przypadku balustrad zewnętrznych warto zlecić to specjalistycznym firmom.

Co na koniec?

 

Często słyszymy pytanie czym zabezpieczyć krawędź szkła w balustradzie całoszklanej.

Tego typu balustrada szklana jest projektowana w taki sposób, aby nie musieć już wykańczać jej górnej krawędzi. Tafle szkła są polerowane, nie ma więc ryzyka skaleczenia. Brak poręczy nadaje takiej balustradzie jeszcze więcej lekkości. Krawędzie oraz podział na tafle szkła rozmywa nam się. Jest to ogromnym plusem zwłaszcza jeśli chodzi o balustrady zewnętrzne, gdzie poręcz nie dzieli nam widoku podziwianego z tarasu czy balkonu.

Ale są również zwolennicy drugiego rozwiązania czyli wykończenia balustrady poręczą. Często stosujemy ją w obawie przed mechanicznym uszkodzeniem krawędzi szkła. Jest to też element, którego odruchowo szukamy ręką przy wchodzeniu przy schodach czy przy opieraniu się o balustradę balkonu. Na poręczy na pewno mniej będzie widać ślady dotyku. Należy również pamiętać, że czasem jest to element nieodzowny aby uzyskać gładką, równą linię tafli szklanych balustrady. Szkło bowiem w procesie hartowania może się lekko powyginać i nie być idealną płaszczyzną (wszystko oczywiście mieści się w normach produkcyjnych). Mimo, że posiadamy okucia które pozwalają na regulację kąta nachylenia tafli, niekiedy nie da rady ustawić tafli w idealnej linii (np. gdy ściany są bardzo krzywe). Wtedy posiłkujemy się poręczami, które łapią wszystkie górne krawędzie tafli i spinają je w jedną balustradę.

W ofercie posiadamy głównie poręcze wykonane ze stali nierdzewnej. Mogą one mieć formę cienkiego, delikatnego ceownika po grubą, solidną rurę w kształcie prostokątnym, kwadratowym, owalnym czy okrągłym. Istnieje możliwość instalacji oświetlenia led w poręczy, tak aby światło padało obok tafli szkła lub świeciło bezpośrednio przez nią.