preloader

Informacje o szkle

Hartowanie szkła

Czym jest hartowanie szkła?

Podgrzewając  taflę szkła do temperatury ok. 700 stopni Celsjusza gorącym powietrzem, następnie bardzo szybko obniżamy temperaturę powietrza i studzimy szkło - otrzymujemy szkło hartowane.

Dzięki temu zostaje zmieniona  mikro budowa tafli szklanej, co powoduje, że jego wytrzymałość mechaniczna jest kilkukrotnie wyższa od zwykłego szkła typu float. W ten sposób wytwarzamy regularną sieć w formie kryształków krzemionki oddzielonej niewielkimi domenami fazy amorficznej. Szkło, które zostało poddane procesowi hartowania nie może podlegać obróbce mechanicznej za wyjątkiem piaskowania - czyli zdzieranie wierzchniej warstwy szkła za pomocą drobniutkiego piasku. Wszelkie obróbki, wiercenia, cięcia należy wykonywać przed procesem hartowania. Dodatkowym efektem hartowania jest uzyskanie przez szkło cech powodujących zwiększenie bezpieczeństwa. Hartowane szkło charakteryzuje się dużą twardością ( ok. 5-7 razy większą od szkła float) oraz tym, że jest miękkie w środku. Dzięki czemu naprężenia jakie powstają w strukturze szkła powodują w czasie rozbicia rozpadnięcie się tafli na niewielkie nieostre kawałki o tępych krawędziach co w przypadku zabudów szklanych jest niezbędne.

Dane techniczne szkła hartowanego ESG:

  • hartowane w temp. ok 700 stopni C jest odporne na zakres temperatur: 200-300 C.
  • wytrzymałość 120N/mm2 na zginanie oraz 700-900 N/mm2 na ściskanie.
  • wytrzymałość ścianki - pęknięcie jednego elementu nie powoduje pęknięcia kolejnych - pracują one niezależnie.
  • najczęściej stosowane grubości to 4mm, 6mm, 8mm, 10mm, 12mm rzadziej 19mm.

Czym jest laminowanie?

Wykorzystując specjalistyczny piec wykonujemy laminowanie szkła. Polega ono na łączeniu za pomocą specjalnych folii PVB (przeziernych lub matowych, kolorowych) dwóch lub więcej szyb. Stosowane szyby mogą być zwykłe lub poddane procesowi hartowania. Do hartowanych stosuje się co najmniej 2 folie. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie 4 folii co zapobiega częstej delaminacji się szkła przy zastosowaniu 2 sztuk.

Przygotowany pakiet dwóch jednakowych formatek szklanych, wcześniej umytych wodą demineralizowaną wjeżdża do specjalnego płaszcza, z którego zostaje wyssane powietrze. Następnie szkło zostaje poddane nagrzewaniu w piecu. Po kilkudziesięciu minutach otrzymujemy szkło bezpieczne, które może zostać użyte w budownictwie do wykonania:

Nowością jest możliwość wykonania laminatów z ozdobną folią, gdzie pomiędzy dwiema taflami umieszcza się  folię z nadrukowanym wzorem, zdjęciem. Możliwości wzornictwa są prawie nieograniczone. Można na specjalnej folii w odpowiednim formacie wydrukować zdjęcie (oczywiście zdjęcie musi być dobrej jakości). Następnie folię umieszczamy w laminacie między dwiema szybami.

Zarówno szkło hartowane, jak i klejone jest szkłem bezpiecznym. W zależności od miejsca i przepisów możemy stosować jego różne odmiany. Stosowanie takiego szkła ma na celu ograniczenie do minimum zagrożenia korzystających z nich użytkowników.