Szkło – rodzaje szkła

Categories Uncategorized
0

Jak powstaje szkło hartowane?

Ogrzewając taflę szkła do temperatury ok. 700 stopni Celcjusza, nastepnie bardzo szybko chłodzimy je zimnym powietrzem -  otrzymujemy w ten sposób szkło hartowane.
Dzięki temu zostaje zamieniona  mikrostruktura szkła, co powoduje, że jego wytrzymałość mechaniczna jest od 5 do 7 krotnie wyższa od zwykłego szkła niehartowanego. Tworzy się regularna sieć w formie kryształów krzemionki poprzedzielana niewielkimi domenami fazy amorficznej. Szkło po zahartowaniu nie może podlegać obróbce mechanicznej (cięcie, szlifowanie, wiercenie otworów) za wyjątkiem piaskowania, które można w bezpieczny sposób przeprowadzić na szkle już hartowanym. Wszelkie obróbki należy wykonywać przed hartowaniem. Dodatkowym efektem hartowania jest uzyskanie przez szkło cech szkła bezpiecznego. Hartowane szkło charakteryzuje się dużą twardością na zewnątrz oraz tym, że jest miękkie w środku. Dzięki czemu naprężenia jakie powstają w strukturze szkła powodują w czasie rozbicia rozpadnięcie się tafli na niewielkie kawałki o nieostrych krawędziach.

Dane techniczne szkła hartowanego ESG:
- hartowane w temp. 700C jest odporne na zakres temperatur: 200-300C
- ma wytrzymałość 120N/mm2 na zginanie oraz 700-900 N/mm2 na ściskanie
- wytrzymałość ścianki – pęknięcie jednego elementu nie powoduje
pęknięcia kolejnych
- jego grubość to: 8-12mm

Co to jest laminowanie ?
Wykorzystując specjalny piec wykonujemy laminowanie szkła. Polega ono na łączeniu za pomocą specjalnych folii  PVB (przeziernych lub matowych, czasem kolorowych) dwóch lub więcej szyb. Stosowane szyby mogą być zwykłe lub hartowane, typu float lub barwione w masie. Do hartowanych stosuje się co najmniej 2 folii, najlepiej – 4.
Przygotowany pakiet dwóch jednakowych formatek szklanych wkłada się do specjalnego płaszcza, z którego zostaje wytłoczone całe powietrze. Następnie szkło zostaje poddane nagrzewaniu w piecu.
Po kilkudziesięciu minutach otrzymujemy szkło bezpieczne, które może być wykorzystane w budownictwie na: balustrady, daszki, podłogi , schody, drzwi itp.
Nowością jest możliwość wykonania laminatów ozdobnych, gdzie pomiędzy dwiema taflami umieszcza się element ozdobny w postaci folii z nadrukowanym wzorem, materiał tekstylny z wzorami ( np. jedwab ).
Możliwości wzornictwa są niemal nieograniczone. Można na odpowiedniej folii w odpowiednim formacie wydrukować zdjęcie. Następnie folię umieszczamy w laminacie między szybami.

Zarówno szkło hartowane, jak i klejone jest szkłem bezpiecznym. Stosowanie takiego szkła ma na celu ograniczenie do minimum zagrożenia dla zdrowia i bezpieczeństwa, w wyniku uszkodzenia lub pęknięcia elementów szklanych.

Rodzaje szkła:

Szkło float – określane jako szkło bezbarwne. Mimo określenia iż jest szkłem bezbarwnym, ma odcień lekko zielony. Jest to naturalny odcień szkła spowodowany obecnością w nim jonów żelaza. Kolor ten szczególnie widoczny jest na krawędziach grubego szkła.

Szkło trawione – jest poddane obróbce chemicznej, które powoduje zmatowienie tafli szklanej. Charakteryzuje się trwałą i jednolitą powierzchnią matową, która w przeciwieństwie do szkła piaskowanego nie podlega zmianie wyglądu pod wpływem użytkowania. Poddając go obróbce fazowania lub szlifowania uzyskujemy dodatkowe efekty zdobnicze. Dostępne w grubościach 4, 8, 10 mm w kolorze białym, brązowym, zielonym i niebieskim.

Szkło antisol – szkło barwione w masie (do surowców używanych przy produkcji szkła dodawane są na etapie topienia różne składniki, umożliwiające uzyskanie produktów o różnych zabarwieniach). Dostępne szkło o grubościach 4, 5, 6, 8, 10 mm dla szkła antisol brąz i grafit, 6 mm dla szkła antisol niebieski, zielony i czarny.

Szkło ornamentowe – szkło walcowane, o ograniczonej przejrzystości, ale przepuszczające światło. Produkowane przeważnie w grubości 4 mm, w kolorze bezbarwnym, brązowym i wielu innych. Szkło takie stosuje się głównie jako elementy dekoracyjne w meblach oraz stolarce drzwiowej.

Szkło piaskowane – jest to  proces mechaniczny polegającym na oddziaływaniu na powierzchnię szkła strumieniem drobnego piasku wydobywającego się z dyszy pod wysokim ciśnieniem. Powierzchnia szkła robi się wówczas chropowata i nieprzezroczysta (w wyniku wyrywania przez piasek mikroskopijnych cząstek szkła). Zaklejając część szkła ochronną folią przed procesem matowania, można matować szkło tylko w odsłoniętych miejscach. W ten sposób można komponować wzory, wykonywać piaskowane napisy itp. Im dłużej się matuje, tym wzór jest głębszy i przypomina efekt grawerowania w szkle.

Szkło lodowe (tłuczone) – ma postać tafli szklanej, która na pierwszy rzut oka różni się od zwykłego szkła budowlanego tym, że jej struktura została rozbita wewnątrz przy zachowaniu gładkiej i nienaruszonej powierzchni. Szkło lodowe składa się z trzech zespolonych ze sobą warstw. Dwie zewnętrzne warstwy to przezroczyste tafle szkła. Warstwa wewnętrzna (środkowa) jest również przezroczystą, ale rozbitą taflą szklaną, zastosowaną w celu uzyskania efektu potłuczonej szyby. Wszystkie warstwy połączone są za pomocą żywicy. Szkło lodowe produkuje się w różnej kolorystyce – pożądaną barwę nadaje się jednej spośród warstw (poprzez zastosowanie szkła barwionego w masie) albo spoiwu, które łączy wszystkie warstwy (poprzez dodanie odpowiedniego barwnika do żywicy). Dzięki użyciu szkła barwionego (antisolu) jako warstwy ulegającej hartowaniu i rozbiciu, uzyskuje się jednolity, delikatny kolor szkła lodowego.

Kolory szkła lodowego

Szkło diamant (białe) – całkowicie przezroczyste szkło float o obniżonej zawartości żelaza. Szkło jest praktycznie bezbarwne, a zielonkawe zabarwienie charakterystyczne dla zwykłego szkła, zauważalne szczególnie przy grubszych taflach, zostało całkowicie wyeliminowane. W porównaniu ze zwykłym szkłem float, szkło diamant charakteryzuje się wyższą przepuszczalnością światła i doskonałą transmisją energii słonecznej. Dzięki temu może znaleźć zastosowanie wszędzie tam, gdzie jego walory estetyczne i właściwości optyczne, zwłaszcza przezierność, są szczególnie przydatne.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>