Szklane schody, ściany, podłogi – nowoczesny designe!

Categories Uncategorized
0

Ściany ze szkła

Otwarte, nowoczesne wnętrza mieszkalne są pozbawione ścianek działowych. Zdarza się, że należy w nich natomiast rozgraniczyć różnorodne strefy efektywne. W takim przypadku najlepszym materiałem jest szkło.

W naszych domach szklane ściany są kojarzone wyłącznie z luksferami. Popularność pustaków szklanych wiąże się pewnie z łatwą technologią zaprojektowania, ścianki te posiadają jednakże oczywiste ograniczenia. Są to: geometryczny, znormalizowany kształt pustaka – w większości sytuacji kwadratowy lub prostokątny oraz dość uboga, w wyniku seryjnej produkcji, paleta kolorystyczna. Większą różnorodność w zakresie budowy przegród we wnętrzach dają tafle szklane. Mogą być opracowane w dowolnych wymiarach, kolorze dobranym zgodnie z indywidualnymi upodobaniami i zajmują mniej miejsca. Gdy szkło oprawimy w ramy, można je przesuwać – otwierać i zamykać pomieszczenia, zmieniając zupełnie układ wnętrz.

s4 Szklane schody, ściany, podłogi   nowoczesny designe!

Schody i podłogi ze szkła

Bardzo nowoczesnym rozstrzygnięciem są szklane schody. Kilkuwarstwowe stopnie i podesty montuje się zazwyczaj do stalowej konstrukcji nośnej. Naturalnym uzupełnieniem całości są oczywiście szklane balustrady. W dokładnie taki sam metodę wykonuje się szklane podłogi. Grubość paneli ze szkła hartowanego jest uzależniona od przewidywanego obciążenia, a dodatkowo rozpiętości podpór. Można bez obawy po nim chodzić albo dosłownie skakać, o czym oczywiście wiedzą bywalcy dyskotek. Jako niezbędne minimum przyjmuje się trzy warstwy o łącznej grubości 30 mm. Szyby skleja się żywicami, a ostatnia warstwa powinna posiadać antypoślizgową powierzchnię. Zastosowanie szklanych podłóg wymaga otwartości i odwagi – otwierają się bowiem widoki nie tylko z góry na dół. Dodatkowym walorem ma możliwość być podświetlenie szklanych elementów. Szkło daje pod tym względem nieograniczone sposobów.

Jakie rodzaje szkła zastosować?

Materiałem wyjściowym jest szklana tafla o grubości 3- 19 mm. Jej maksymalne wymiary to 225 x 320 cm. W współzależności od użycia szkło ma możliwość być tradycyjne, hartowane, klejone lub laminowane. Te trzy ostatnie rodzaje nazywamy szkłem bezpiecznym, ponieważ w bliskim kontakcie z twardym albo ostrym przedmiotem nie rozpada się na kawałki.

Szkło hartowane to pojedyncza szyba, której powierzchnie poddano obróbce termicznej.

Takie szkło ma dużą odporność na uderzenia, niemniej jednak pojedyncza szyba nie nadaje się do wykonania elementów przenoszących większy ciężar. W związku z tym ze szkła hartowanego wytwarza się jedynie drzwi, balustrady, przesłony i detale mebli.

s11 Szklane schody, ściany, podłogi   nowoczesny designe!

Do stworzenia elementów konstrukcyjnych, takich jak stopnie schodów czy podłogi, stosuje się szkło laminowane albo klejone. Tworzone jest według różnorakich technologii. Pierwsza z nich polega na łączeniu szyb folią o wysokiej wytrzymałości na rozerwanie. Druga opiera się na zespoleniu tafli za pomocą żywicy chemoutwardzalnej. Trzecia to łączenie szyb za radą przeźroczystego kleju, który wiąże pod wpływem funkcjonowania promieni ultrafioletowych. We wszystkich przypadkach, przy uderzeniu szkło pęka, ale jego kawałki są trzymane poprzez nieuszkodzoną warstwę folii, żywicy lub kleju.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>