Fusing nowy trend w dekorowaniu szkła

Categories Uncategorized
0

Fusing cieszy się powodzeniem w Europie i na całym świecie. Technologia fusingu polega na łączeniu ze sobą różnych gatunków szkła w wysokich temperaturach. Do tej techniki używa się specjalny piec sterowany mikroprocesorem, dzięki czemu można z wielką dokładnością mierzyć temperaturę. Piec pozwala na topienie, gięcie, formowanie, dekorowanie, rzeźbienie, piaskowanie czy tez szlifowanie szkła poddanego obróbce. Dzięki wykorzystaniu wysokiej temperatury uzyskujemy przepiękne formy łączące różne rodzaje szkła czy tez przedstawiające konkretne wzory jak: liść, konik morski czy kwiat.

k8 Fusing nowy trend w dekorowaniu szkła

Fusing wraz z wiekiem zyskał nowe, odzwierciedlające istotę techniki nazwy.
» gorące szkło
» witraż amerykański
» szkło stapiane
» szkło artystyczne

Fusing znany był już w starożytności:

Kilka nazw kryjących tę samą technikę termicznej obróbki szkła. Dawna metoda “pate-de-verre” polegająca na topieniu i formowaniu pudrów szklanych znana jeszcze z czasów starożytnego Egiptu, która została rozwinięta w stapianie gotowych tafli szkła (float, antisol i innych).

k10 Fusing nowy trend w dekorowaniu szkła

Na czym polega technologia Fusingu?

Wysoce zaawansowana technologia fusingowa umożliwia w połączeniu z artystyczna wizja plastyczna na wytworzenie prawdziwych arcydzieł sztuki. Fusing daje nowe sposobów w dziedzinie wystroju wnętrz. Umożliwia dodać wnętrzu niepowtarzalnego uroku. Za poradą bogato zdobionej umywalki, lustra czy tez drzwi możemy ożywić spokojny wystrój domu. Bardzo ciekawie wyglądają elementy fusingu połączone z prostym wystrojem wnętrza. Za radą Fusingu można tworzyć łatwe, stonowane kompozycje perfekcyjnie nadające się do nowoczesnych wnętrz lub bogate i kolorowe nawiązujące do typu secesyjnego.

Przedmioty opracowane za pomocą fusingu mogą być wzbogacone co więcej poprzez posypywanie barwnikami do szkła, które następnie wraz z masą szklaną rozlewają się budując barwne plamy. Dodatkowo można zatapiać w szkle ozdoby z metali i materiałów ceramicznych. Technologia Fusingu ograniczona jest tak w rzeczywistości tylko poprzez wyobraźnię artysty. Jak każda forma artystyczna, detale zaprojektowane metodą fusingu posiadają niezwykle oryginalne formy. Mogą to być kompozycje jednobarwne, reliefowe o płytszym albo głębszym reliefie, a także kompozycje o ogromnym zróżnicowaniu barw.

k7 Fusing nowy trend w dekorowaniu szkła

A przy tym szczegóły fusingowe możemy podświetlić za poradą specjalnych diod. Po podświetleniu uzyskujemy dodatkową głębię koloru i niezrównaną świetlistość. Wprost nieprawdopodobnie wyglądają szklane dekory w postaci niedużych, wielobarwnych płytek uzyskanych również przez fusing podświetlone od spodu. Takie dekory nadają się do zdobienia, przez naklejanie na duże płaszczyzny szkła, ale mogą być także łączone z detalami ceramicznymi czy kamiennymi okładzin ściennych lub podłogowych. Cechuje je piękna zestaw kolorów pogłębiona i podświetlona dzięki przezierności szkła.

Powstają w ten metodę dzieła sztuki – rzeźby, ilustracje lub przedmioty użytkowe stanowiące szczegóły architektury i aranżacji wnętrz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>