Informacje o szkle


Czym jest hartowanie szkła?
Podgrzewając  taflę szkła do temperatury ok. 700 stopni Celcjusza gorącym powietrzem, nastepnie bardzo szybko obniżamy temperaturę powietrza i studzimy szkło -  otrzymujemy szkło hartowane.
Dzięki temu zostaje zmieniona  mikro budowa tafli szklanej, co powoduje, że jego wytrzymałość mechaniczna jest kilkukrotnie wyższa od zwykłego szkła typu float. W ten sposób wytwarzamy regularną

sieć w formie kryształków krzemionki oddzielonej niewielkimi domenami fazy amorficznej. Szkło, które zostało poddane procesowi hartowania nie może podlegać obróbce mechanicznej za wyjątkiem

piaskowania - czyli zdzieranie wierzchniej warstwy szkła za pomocą drobniutkiego piasku. Wszelkie obróbki, wiercenia, cięcia należy wykonywać przed procesem hartowania. Dodatkowym efektem hartowania jest uzyskanie przez szkło cech powodujących zwiękrzenie bezpieczęństwa. Hartowane szkło charakteryzuje się dużą twardością ( ok. 5-7 razy więkrzą od szkła float) oraz tym, że jest miękkie w środku. Dzięki czemu naprężenia jakie powstają w strukturze szkła powodują w czasie rozbicia rozpadnięcie się tafli na niewielkie nieostre kawałki o tępych krawędziach co w przypadku zabudów szklanych jest niezbędne.


Dane techniczne szkła hartowanego ESG :
- hartowane w temp. ok 700 stopni C jest odporne na zakres temperatur: 200-300 C
- wytrzymałość 120N/mm2 na zginanie oraz 700-900 N/mm2 na ściskanie
- wytrzymałość ścianki - pęknięcie jednego elementu nie powoduje
   pęknięcia kolejnych - pracują one niezależnie.
- najczęściej stosowane grubości to 4mm, 6mm, 8mm, 10mm, 12mm żadziej 19mm
 

Czym jest laminowanie ?
Wykorzystując specjalistyczny piec wykonujemy laminowanie szkła. Polega ono na łączeniu za pomocą specjalnych folii PVB (przeziernych lub matowych, kolorowych) dwóch lub więcej szyb. Stosowane szyby mogą być zwykłe lub poddane procesowi hartowania. Do hartowanych stosuje się co najmniej 2 folie. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie 4 folii co zapobiega czestej delaminacji się szkła przy zastosowaniu 2 sztuk.
Przygotowany pakiet dwóch jednakowych formatek szklanych, wcześniej umytych wodą zdemineralizowaną wjeżdza do specjalnego płaszcza, z którego zostaje wyssane powietrze. Następnie szkło zostaje poddane nagrzewaniu w piecu.
Po kilkudziesięciu minutach otrzymujemy szkło bezpieczne, które może zostać użyte w budownictwie do wykonania:

  • balustrad,
  • daszków,
  • podłogi szklanej ,
  • schodów szklanych,
  • czy drzwi itp.

Nowością jest możliwość wykonania laminatów z ozdobną folią, gdzie pomiędzy dwiema taflami umieszcza się  folię z nadrukowanym wzorem, zdjęciem.
Możliwości wzornictwa są prawie nieograniczone. Można na specjalnej folii w odpowiednim formacie wydrukować zdjęcie (oczywiście zdjęcie musi być dobrej jakości). Następnie folię umieszczamy w laminacie między dwiema szybami.


Zarówno szkło hartowane, jak i klejone jest szkłem bezpiecznym. W zależności od miejsca i przepisów możemy stosować jego rózne odmiany. Stosowanie takiego szkła ma na celu ograniczenie do minimum zagrożenia korzystających z nich urzytkowników.

 

BALUSTRADY

W ofercie naszej firmy znajdą Państwo wiele rozwiązań balustrad ze szkła w połączeniu ze stalą nierdzewną.

KONSTRUKCJE

Wykonujemy różnego rodzaju konstrukcje, wykorzystując stal zwykłą jak i nierdzewną.

ZABUDOWY

Wykonujemy różne zabudowy, w których szkło mocowane jest punktowo lub w różnych profilach.

DASZKI SZKLANE

Tworzymy daszki szklane oraz zadaszenia całoszklane w oparciu o systemowe okucia ze stali nierdzewnej.

DRZWI SZKLANE

Oferujemy drzwi szklane w systemach ramowych jak i bezramowych z ościeżnicami lub bez.

PODŁOGI SZKLANE

W naszej ofercie znajda Państwo również szeroką ofertę zabudowy podłóg, schodów, stropów.